Gerçek Türkler Çekik Gözlümü Olmalıdır?

Türkler Çekik gözlü olmalıdır. Gerçek türkler çekik gözlüdür gibi bir çok yerde işittiğimiz bu durum gerçekte böylemidir? Türkler çekik gözlü olmak zorundamıdır? O halde biz Türk değil miyiz? Gelin beraber inceleyelim.

Türklerin Çekik gözlü olup olmaması hususu sürekli tartışılır bir durumdur. Hatta çevrenizde gerçek Türkler çekik gözlü olur diye söylenen insanlara rastlamışsınızdır. Bu düşüncenin asıl sebebi Anadoluda yaşayan biz Türklerin orta asyadan göç ederek bu topraklara gelmemiz ve Orta Asyada bulunan Türk toplumlarının çekik gözlü olmasıdır. Ama burada dikkat edilmesi gereken konu bizim Türklüğümüzü kaybederek asimile olmamız mı onların Türklüğünü kaybederek asimile olması mıdır? tartışılır.

Evvela şöyle düşünelim. Gerçekte Türk ırkının çekik gözlü olmadığını varsayar isek Orta Asyada yaşayan Türk ırklarının çekik gözlü olması onların moğol ve çin hakimiyetinde asimilile olarak genetik özelliklerini kaybettiği anlamına gelir. Şayet gerçek Türkler çekik gözlü ise bu sefer de biz Anadoluda yaşayan Türkler avrupa ırkları ile melezlenmiş ve genetik köknimizi kaybetmiş oluruz. Ancak bir seçenek daha var. Oda Gerçek Türklerin ne çok çekik gözlü nede çok yuvarlak gözlü olduğudur. Asıl konumuzda burada ortaya çıkıyor.

Anadoluda yaşana Türklerin büyük bir çoğunluğu Oğuz boyundan gelmektedir. Oğuz boyuna mensup türkler ise çok fazla çekik gözlü değildir. Doğal olarak bir çinli gibi baskın bir çekik göze sahip olmamız düşünülemez, Türklerin gerçek göz oranı Türkmenistanda yaşayan insanların gözleri gibidir. Gelin bu durumu birkaç resim ile özetleyelim.

Kısacası Oğuz Türkleri yani bizler, ne çok çekik gözlü nede çok yuvarlak gözlüyüzdür. Daha detaylı bir şekilde anlamak için aşağıda paylaştığım videoyu izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi seyirler.