İlk Yerli Cep Telefonumuz Aselsan 1919’un Hikayesi - Türk Otağı

İlk Yerli Cep Telefonumuz Aselsan 1919’un Hikayesi

İlk Yerli Cep Telefonumuz ’un Hikayesi

Aselsan 1998 yılında ürettiği “1919” isimli cep telefonunu piyasaya sürdü…  Yerli ve milli olmasının yanı sıra fiyatının da uygun olması Aselsan 1919 cep telefonunun çok büyük bir rağbet görmesine neden oldu.

aselsan tanıtım

Üretilen Yerli telefonun dağıtımı ilk etapta Aselsan tarafından yapıldı. Doğal olarak Ülkenin dört bir yanından gelen talepler zamanında karşılanamadı ve üretilen yeni model 1920’nin dağıtımı için Türkiye’de faaliyet gösteren bir dağıtım ve teknik destek şirketi ile anlaşıldı.

Üretilen cep telefon modellerinin muhteşem bir rağbet görmesi, cep telefonu üretimi yapan 9 ülkeden biri haline gelmemiz telefon piyasasında büyük pastayı elinde bulunduran cep telefonu üretim şirketlerini ürkütmüş olmalı ki 28 şubat döneminin ardından bu projenin patent sorunlarından dolayı “proje çalıntı” gerekçesi ile üretim durdurulmuş, projenin başına getirilen bir alman elektronik şirketinin mühendisinin  daha önce görev yaptığı şirkette üretilen telefonların bilgilerini 1919 modelinde kullanmak istemesi patent ve telif konusunda sıkıntı çıkartmıştır. Aselsan bu durumdan olumsuz etkilenerek Hukuki alanda davalar ile karşı karşıya kalmış ve 1919 modelinin üretimini durdurmak zorunda bırakılmıştır.

aselsan 1919

Yerli telefonun üretilmesi ve kullanılmasının yaygınlaşmaması için dağıtım konusunda anlaşılan dağıtım şirketi Aselsanın ürettiği cep telefonlarını depolarda tutmuş ve satışını gerçekleştirmemiş, talep eden müşterilere ise farklı bir firmanın telefonlarını önererek yerli ve milli cep telefonumuzun satılmasına engel olmuş, bu olay Aselsan 1919 cep telefonunu satın almak için dağıtım şirketi ile irtibata geçen bir koç müşteri tarafından doğrulanmıştır.

Olayın bu aşamasında Diğer cep telefonu üreticilerinin dağıtım şirketi üzerine baskı kurduğu, Aselsan’ın ürettiği cep telefonlarının dağıtım şirketi tarafından satın alınması ancak dağıtılmaması yönünde direktifler verdiği hatta satın alınan cep telefonlarının parasını ödeyerek depolarda çürümeye terk edilmesinin istendiği çeşitli tanıklar tarafından aktarılmıştır.

aselsan 1920

Bir düşünün bakalım zamanında cep telefonu üretebilen 9 ülkeden bir tanesi olma şerefine ermişiz ama bu ürünü rağbet olmasına rağmen yabancı telefon üreticilerinin çeşitli baskıları sebebi ile ve dağıtım şirketleri gibi firmaların yerli menfaatleri doğrultusunda geliştirememiş, kullanamamışız. Belki şu an dünyanın en iyi cep telefonu üreticisi konumunda bulunacaktık ancak sonuç ortada… Tıpkı devrim arabaları gibi cep telefonlarımızda kumsala yazılmış bir yazı gibi silinip gitti.

Umuyoruz ki bu olaylardan ders çıkararak tekrar üretmeye, kullanmaya ve ürettiklerimizi başkalarına satmaya tekrar başlayabiliriz.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares