Truvalılar Türk Mü? Fatih Sultan Mehmed’in Truva İntikamı.

Truvalılar, yunanlılar ile girdikleri mücadele sonucu yıkılarak yok olmuştur. Ancak Truva antik kentinde o dönem yaşayan insanların Türk olma olasılığı son günlerde sıklıkla tartışılan bir konudur.

Turuvalı paris’in sparta kralının eşi heleni kaçırıp truvaya getirmesi ile ortalık karışır. Yunanlılar büyük bir ordu toplayarak günümüz çanakkale içerisinde bulunan truva kentini kuşatırlar ancak truva surlarını bir türlü aşamazlar. Tahtadan bir at yaparak içerisine seçkin askerlerini yerleştirip geri çekilirler. Truvalılar atı şehre alıp zafer kutlamaları ile eğlenerek kendilerinden geçerken atın içinden çıkan yunan askerleri tarafından katledilir. Şehirden kaçan truvalılar anadolu ve hatta asyaya kadar yayılmıştır.

Bu savaşdan kaçan truvalıların öncelikle orta asyaya, ardından tekrar anadoluya geldiğini, torkutus adında bir hükümdarın liderliğinde türk adını aldığını savunan tarihçiler mevcuttur. Ayrıca fatih sultan mehmedin truvalıları araştırdığı, bu konu hakkında papaya mektup yazdığı söylenmektedir. Truvalılar türk müdür? sorusunun cevabını aşağıdaki video gayet açık ve net şekilde öğrenebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.