Savcı Bey (Saru Yatı) Nasıl Şehit Oldu? Savcı Bey'i Şehit Eden Kalanoz Kimdi? - Türk Otağı

Savcı Bey (Saru Yatı) Nasıl Şehit Oldu? Savcı Bey’i Şehit Eden Kalanoz Kimdi?

Ertuğrul Bey oğlu Savcu Bey () Nasıl ve ne şekilde şehit olmuştur? Savcı bey’i Şehit Eden Kalonoz Adındaki Bizans Komutanı Kimdi?

Osman Gazi gördüğü gizemli rüyanın ardından Şeyh Edebalı’dan aldığı muştulu haber üzerine daha bir gayret ve himmet ile mücadele etmeye karar kıldı. Bir gece çıkıp İnegöl ilinin yanında bulunan Kulaca hisarını kuşattı. O gece hisarı ele geçirerek hisarda bulunan düşmanları yok etti. Sabah olunca Bizanslılar toplandı ve karacahisar kalesi’ne (Bazı kaynaklarda İnegöl Kalesi Geçer) giderek tekfura “ Daha ne duruyorsun, Türkler bizleri esir ediyor, bu ili elimizden alıp yakıp yıkıyorlar ve buraları terk edip gidecek gibi de değiller. Türkleri bu topraklardan atmamız gerek, yoksa son pişmanlığımız hiçbir fayda vermeyecek.” Dert yakındılar.

KANDİLLİ CAM
KANDİLLİ CAM

Tekfurun Kalonoz adında bir kardeşi vardı. Tekfur kardeşi kalonuz’un emrine büyük bir ordu tahsis ederek Osman Gazi ile savaşa gönderdi. Osman Gazi’de Alplerini ve gazilerini toplayarak ikizce kazasına vardı. Tornalıç belini aştıkları mevkiide cenke tutuştular. Oldukça büyük bir savaş yapıldı. Osman gazi’nin Ağabeyi Savcı Bey (Saru Yatı) burada şahadet şerbetini içerek şehit düştü. Kardeşinin şehadet haberini alan Osman Gazi çok üzüldü. Üzüntüsünün yanı sıra çok da öfkelenen Osman gazi Alplerine “ O kafirin önce karnını yarın, daha sonra da bir çukur eşip it gibi gömün” diye emretti. Alpler bu emri yerine getirdi ve o yerin adı “iteşeni” olarak anılmaya başlandı. Osman gazi kardeşi savcı bey’in naşını alarak söğüt’e babası Ertuğrul gazinin yanına defnetti.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares