Osmanlının Kuruluşu - Osman Bey ve Şeyh Edebalı - Türk Otağı

Osmanlının Kuruluşu – Osman Bey ve Şeyh Edebalı

, Osman Gazi ve Şeyh Edebalı İlişkisi nasıldı?

Bundan 700 küsür yıl önceydi. Dünya kendi üzerinde 600 yıl hüküm sürecek bir devletin doğuşuna şahit olmak üzereydi. Bu doğuşun ilk şahidi olan meclis öyle bir meclisti ki o meclisin yolcusu nakış, sahibi nakkaş hükmündeydi.

kuruluş osmanlı

, Şeyh Edebalı’yı ziyaret ettiği bir gün şeyh Edebalı o gece orada kalmasını ister. Devlet olacak bey için hazırlanmış misafirhane, içindeki Kur-an’la kıymet kazanmış bir raf karşısına kurulmuş olan bir sedir. Osman Kur-an’a saygısından uzanamaz sedire. Kur-an’nı alır ve 6 saat boyunca Kur-an’ı Kerimi okumuştur. Sabah namazına az bir vakit kalmışken o kutlu rüya ’i gözler. Öyle bir rüya ki yerde Şeyh Edebalı’nın yanına uzanmış  yatar. Onun göğsünden çıkan hilalin doğuşunu seyrediyor. Hilal yükselirken büyüyor ve dolunay şeklini alıyor. ’in göğsüne süzülerek giriyor. Bütün vücudu nura bürünüyor. Sonrasında hayretle gözleri göğsüne nazar ediyor. Bir çınar filizleniyor göğsünden büyüdükçe yeşeriyor. Yeşerdikçe büyüyor. Bütün dünyayı bu çınar sarıyor. Dünyada daha önce böyle bir şeye rastlamayan insanlık o çınarın gölgesi altına giriyordu. Dağlar taşla bütün yer yüzü çınarın gölgesinden istifade ediyordu. Çınarın kökünden nehirler çıkıyor, bu nehirlerde koca koca gemiler yüzüyordu. Tarlalar ekinlerle doluyor ağaçlar meyvelerle doluyordu.

osman gazi

Bir ses sabah namazı yetişti dedi. Abdestin habercisi gümüşten ibrikler bakırdan leğenlerdi. Ebebalı’nın ardında kılınan namaz sonrası rüyasını anlattı.

“müjdeler olsun evladım göğsümden çıkıp senin göğsüne giren nur kızımdı. Seni kuşatması evleneceğinize işarettir. Ağaca gelince sen büyük bir devlet kuracaksın Allah (cc) seni ve neslini insanların İslamla şereflenmesine vesile edecek.”

Osman bey nasihat ister gibiydi

Evladım iyi dinle dedi Edebalı.

“İnsanlar vardır şafak vaktinden doğar, gün batarken ölürler. Unutma ki dünya büyük değildir.

İki paralık güneşe aldanıp gitme, güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin ama bunların nerede nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarında savrulup gidersin.

Öfken ve benliğin bir olup aklını yener, daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Azminden dönme, çıktığın yolu taşıyacağın yükü iyi bil. Açık sözlü ol, her sözü üstüne alma, sözünü unutma.

Atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. Sevdiğin yere sık gidip gelme itibarın olmaz. Üç kişiye acı, cahiller arasında alime, zenginken fakir düşene ve hatırlıyken itibarını kaybedene. Unutma ki yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Düşmanını çoğaltma, Haklı olduğunda kavgadan korkma.

Bilesin ki Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.”

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares