Osman Gazinin İlk Savaşı Hangisidir? - Türk Otağı

Osman Gazinin İlk Savaşı Hangisidir?

Osman Gazi… Ertuğrul Gazi’nin son oğlu olmasına rağmen, Kayı boyunun başına geçerek Osmanlı Devletinin temellerini oluşturan bir yiğit.

Peki Osman Gazi İlk savaşını nerede yapmıştır. ? Osman gazi ile inegöl tekfurunun ilişkisi nasıldır.

Aşık Paşazade’ye göre;

Bursa İnegöl civarında, Aya Nikola adında bir kafir, Osman gazi yaylaya ve kışlaya gittikleri zamanda, bunların göçünü (kervan) yağmalayıp zarar verirdi. Osman Gazi ise bu durumu Bilecik tekturuna şikayette bulundu ve “Sizden dileğimiz, biz yaylaya gittiğimiz vakit eşyalarımızı sizde emanet koyalım.” dedi. Tekfurda bu teklifi kabul etti.
Osman gazi ne zaman yaylaya gidecek olursa,  bütün eşyalarını öküzlere yükletir ve bir nice hatun kişiyle tekfura gönderir; onlar da varıp inegöl kalesinde emanet korlardı. Yayladan döndükleri
vakit ise tekfura peynir, halı, kilim ve kuzular hediye getirip emanetlerini alıp giderlerdi. Ayrıca bu kafirlerin bunlara itimadı pek çok idi. Ancak inegöl kafirleri Osman Gazi’ den çekinirler, onlar da bu kafirlerden sakınırlardı.

osman gazi
osman gazi

Bir gün Osman Gazi İrmeni Beli’nden yetmiş kişiyle gelip İnegöl’ü saldıracakmış. Ancak kafirlerin aralarında casusu var imiş, bu casus onlara saldırıyı bildirmiş. Bunun üzerine kafirler pusu kurmuşlar. Osman Gazi’nin Artun adında bir adamı bu durumu gelip “Bel tükendiği yerde pusu kurdular.” diye haber vermiş. Alpler ve gazilerde ALLAH’a sığınarak doğru pusunun üzerine yürümüşler. Alpler ve gaziler ile kafirler arasında savaş kopmuş. Kafirler çok kalabalık imiş, büyük bir muharebe olmuş. Osman’ın kardeşi Saru Yatı’nın (Savcı Bey) oğlu yani yeğeni Uyal Hoca şehit düşmüş; mezarı İrmeni Beli’nin bitiminde Hamza Bey köyünün bucağında bulunmaktadır. Ayrıca mezarının yanında yıkılmaya yüz tutmuş bir Kervansaray da bulunmaktadır.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares