Osman Gazinin Gelecek Hakkındaki Gizemli Rüyası ve Evliliği - Türk Otağı

Osman Gazinin Gelecek Hakkındaki Gizemli Rüyası ve Evliliği

Osman Gazi bir gece rüyasında bir şeyhin varlığını görür. Bu şeyhin pek çok kerameti vardır ve halk bu şeyhi çok sever ve canı gönülden bağlanmıştır. Bu şeyhin pek çok malı ve mülkü, hayvanlar sürüsü vardı ancak manen derin bir dervişti. Halk tarafından çok sevilen bu şeyhin misafiri eksik olmaz, sürekli geleni gideni olurdu. Osman gazi’de ara sıra bu şeyhi ziyaret ederdi. Tabi ki bu şeyh Edebalı’dan başkası olamazdı.

osman gazi ve şehy edebalı

Bir gün Osman Gazi şeyh Edebalı’ya misafir olduğu gece rüyasında şeyhin koynundan ışıklar saçan bir ay parçasının doğarak kendi koynuna girdiği görür. Bu ay parçası Osman gazinin koynuna girdiğinde göbeğinden bir çınar ağacının yeşerdiğini, bu ağacın gölgesinin bütün cihanı kapladığını, ağacın gölgesinde dağların, sarp kayalıkların oluştuğu, bu kayalıkların dibinden şırıl şırıl suların çıktığı, çıkan sular ile kimi insanların içtiği, kimi insanları meyve bahçelerini suladığı, kimilerinin ise çeşmeler yapıp akıttığını görür.

Daha sonra Osman Gazi uykusundan uyanır. Alelacele şeyh edebalı’nın yanına koşar ve rüyasını anlatır. Şeyh edebalı Osman Gazi’ye “Oğul Osman Gazi, sana muştular olsun, yüce Allah sana ve nesline hükümdarlık bahşetti, kutlu olsun. Ayrıca benim ay parçam, kızım Malhun, senin hanımın olacak.” der ve O gün ikisini nikahlar.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares