Kuruluş Osmanlı - Osman Bey'in Kayı Aşiretinin Başına Geçmesi - Türk Otağı

Kuruluş Osmanlı – Osman Bey’in Kayı Aşiretinin Başına Geçmesi

Yıl 1280 Anadolu’da Bizans hakimiyetindekindeki Marmara bölgesi. Bursa harmankaya İnegöl yarhisar Karacahisar ve öteki tekfurluklar. Bu kalelerin arasında bizans köyleri ve kimi göçebe kimi yarı göçebe türkmen ve tatar aşiretleri var. Kültür sadece bir yaşama savaşı için, hayatı sürdürmek için.

kuruluş osmanlı

Uygarlık bununla sınırlı ve kalelerin dışındaki bu hayat baskınlara, yağmalara, yakıp yıkmalara, öldürmelere, açık olarak sürüp gitmektedir. Söz kaba kuvvetindir.

Bölgedeki aşiretlerden biri de oğuz boylarından gelen kayı aşiretidir. Kayılar orta asyadan geldi ve Selçuklu devleti tarafından söğüt kasabasına yerleştirildi. Bahar aylarından yaylakları domaniç’e çıkmadan önce aşiret yaylaya görütülemeyecek değerli mallarını bilecik kalesine emanet olarak bırakmaya hazırlanıyordu. Kayı bey’i Ertuğrul gazi iyice yaşlanmıştır. Cankız demekten hoşlandığı eşi halime hatunda öyle. Üç oğlu ve Dodurga boyuna gelin giden bir kızı vardır. Büyük oğlu gündüz ve onun eşi … hatunla oğulları Aydoğdu. Ortanca oğul savcı aynameleg ile evli oğlunun adı baykoca, kızının ki banuçiçek. Ertuğrul gazi yaylaya çıkmadan önce sevip saydığı bağlandığı ahi şeyhi edebalıyı ziyarete giderdi.

Osman ise Babası Ertuğrul gazi’ye oba işlerinde sürekli yardım eder, liderlik vasfını ortaya koyar, çok iyi sevk ve idare gibi vasıflarını ön plana çıkarırdı. Ertuğrul Gazi’nin vefatının ardından kardeşlerinin en küçüğü olmasına rağmen Babasının yerine aşiretin başına getirilir.

osman gazi
osman gazi

Aşiretin başına gelen Osman gazi, Bizans’a ait sınır şehirlerine akınlar düzenleyerek bir bir fethetmesi üzerine Bizanslılar paniklemiş ve telaşa kapılmıştır. Osman gazi’yi ortadan kaldırmak için bir düğünde Osman gaziye Baskın yaparak pusuya düşürüp katletmek istemişlerdir. Ancak Baskın’a Baskın yaparak karşılık veren Osman Gazi Yarhisar ve Bilecik’i fethederek Beyliğin merkezini bileciğe taşımıştır. Fitne ile sürekli ortalığı karıştırıp rahat durmayan Yahisar tekfurunun kızı Nilüfer Hatun’u (Holofura) oğlu Orhan gazi ile nikahlamıştır. Bu sebeple 1299 senesi Osmanlı Devletinin kuruluş yılı olarak tarihin tozlu sayfalarına işlenmiştir.

 

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares