Kemal Reis ve Modon Kalesinin Fethi - Türk Otağı

Kemal Reis ve Modon Kalesinin Fethi

kemal reis ve modon kalesi
ve

Kemal Reis, sürekli “Venedikli’nin sağ gözü Modon kalesi, sol gözü Korfu Adası’dır” diye söylenirdi. Ünlü gemi kaptanının bu sözleri Padişah’ın bu toprakları fethetmesi için teşvik niteliği taşımıştı. Kemal Reis komutasında ki yelken açarak 1500 senesi Temmuz ayının başlarında Modon hisarı önlerine varmış, hisarı karadan ve denizden top atışı altına almıştı.

Bu esnada Venedik Amirallerinden Travisano, modon hisarını müdaafa için mahiyetinde bulunan donanma ile birkaç kez hücüm girişiminde bulunmuşsa da Kemal Reis karşısında başarıya ulaşamamıştı. Kemal Reis bu savaşlarda Venedik Donanmasına ait birkaç gemiyi batırmış, iki büyük kanyonu da zapt etmişti. Modon hisarı şiddetli çatışmaların ardından feth edilmiş, ardın sıra Koron ve Navarin hisarları da Venediklilerin elinden alınmıştır.

modon kalesi
modon kalesi

Muhafızların yokluğundan istifade eden Venedik amirali Navarin’i belli bir süreliğine almış olsa da Kemal Reis’in yirmi adet kadırga gemisi ile Venedik gemilerini bu limanda sıkıştırıp, 8 venedik gemisini ele geçirmiş ve geri kalan Venedik donanmasını mağlup ederek Navarin’i tekrar zapt etmişti. Bu mağlubiyet üzerine Venedikliler rezil ve rüsva bir şekilde firar etmişlerdi.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares