Kanuni Sultan Süleyman'ın Mezarına Konan Taşın Sırrı Nedir? - Türk Otağı

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mezarına Konan Taşın Sırrı Nedir?

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mezarına Konan Taşın Sırrı Nedir?

kanuni defin minyatürü
kanuni defin minyatürü

Kanuni Sultan Süleyman’ın cenaze merasimini anlatan minyatürü inceliyoruz.

Miyatürde görülen yer Süleymaniye camiinin avlusudur. Üst kısımda bulunan yer iç avlu, alt kısımda bulunan yer dış avludur. Tabutta yatak kişi kanuni sultan Süleyman var. Herkes siyah giyinmiş ve ağlayan insanlar resmedilmiş.

Üst kısımda bulunan resimde bir çadırın kurulduğu görülmektedir. Çadırın içerisinde kabir kazılmaktadır. Kabir kazan kişilerden birinin elinde kürek, diğerinin elinde kazma var. Osmanlıda adettir, eski bir orta asya geleneğidir. Bir hükümdar ölümünden önce türbe yaptırmaz, türbesini oğulları yaptırır. Orta asyada olduğu gibi önce bir kurulur, kabir o otağa gömülür.

Üst resime dikkatli bakıldığı zaman çadırda 4 adem vardır. Bu dört adamın en solunda yaşlı uzun sakallı elinde bir zira (metre ölçü birimi) tutan adam vardır. Bu adam mimar sinandır. Mimar sinanın hemen önünde duran mavi elbiseli bir adam vardır. Kabre bir taş bırakırken resmedilmiş. Cenaze genleneğimizde kabre taş, tuğla koyma yoktur. Bunun sebebini Tarihçi ve Araştırmacı yazar Talha Uğurlu bu hususu bir video yayın ile anlatılmış. Video anlatımı aşağıdadır. İyi seyirler

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares