Fatih'in Muhteşem Zekası. Boğaz'da Seken Top Mermileri... - Türk Otağı

Fatih’in Muhteşem Zekası. Boğaz’da Seken Top Mermileri…

1452’de Fatih Sultan Mehmed İstanbulu kuşatmaya hazırlanıyordu. 22 km’lik ve 4.5 metre kalınlığındaki duvarlarla korunan bu şehir pek çok kişi tarafından kuşatılamaz ve ele geçirilemez diye düşünülüyordu. Buda sultanın sadece daha fazla arzu etmesini sağladı.

Pek çoğunun başaramadığında başarılı olmak için Mehmed‘in önce şehri zayıflatabilmek adına kaynakları kesmesi gerekiyordu. Buda kaynak yollarını kesmek yani boğazı kesmek demek oluyordu.

Mehmed derhal planını harekete geçirerek kanalın en dar noktasında eski Türk hisarı Anadolu hisarının tam karşısına rümeli hisarı isimli bir kale yaptırdı. Kalenin inşaatında bizzat kendiside çalışmıştır.

rumeli hisarı seken toplar
rumeli hisarı seken toplar

Bu iki kale sayesinde boğaz buyunca bütün trafiği kontrol edebilecekti. Mehmed boğazdan geçmek isteyen gemilerin geçmesine engel olmak için top atarlara güveniyordu.

Rumeli hisarı dünyanın ilk takviyeli silah gücüne sahipti. Fakat bir problem vardı. 30 metre ötedeki gemiyi topla batırmak çok zordu. Geleneksel olarak mesafe uzatmanın tek yolu kavis vermekti.

Bir görgü tanığının anlattıkları Türk silahçıların bu problemi nasıl çözdüklerine dair ip uçları barındırıyor.  “Denizin üzerinde düm düz giden yuvarlak toplar atıyorları ve sanki onları yüzdürüyorları.” Bazıları bunu sektirme sanatını Türklerin icat etmiş olduğuna dair delil olduğuna inanılıyor.

Topları sektirmenin taktik olarak avantajı daha uzun mesafelerde duran gemileri vurma şansını artırmasıydı. Peki ama Türklerin bu inanılmaz taktiği 500 sene öncesinden düşünmüş olma ihtimali nedir?

rumeli-hisari-toplar
rumeli-hisari-toplar

Topları uzun menzille fırlatmanın 2 önemli etkeni vardır. Birisi hız, diğeri ise açıdır. Doğru açı ve hız ile bu mümkündür. Avrupalılar tarafından fatih sultan mehmedin o dönem Rumeli hisarında kullandığı topun aynısı yapılarak gerçekleştirilen testler sonucu deniz üstünde top mermisinin sektirilerek uzak mesafelere daha isabetli gitmesi sağlanmıştır.

rumeli-hisari-istanbul-topları
rumeli-hisari-istanbul-topları

25 kasım 1452 de Rumeli hisarı kalesinin tamamlanmasından 3 ay sonra boğazdan geçmekte olan Venedik ticari gemisi dur emrine karşı geldi ve üzerine ateş açıldı. Gemi batıyor ve 30 kişilik mürettabatın idam edildiği söyleniyor. O andan itibaren Türkler boğazların efendileri olarak anılmaya başlanıyor.

Birkaç ay sonra İstanbul feth edilmeye hazırdı. 1453 de mehmed bütün şehri kuşattı. Birincil erzak yolu olmadan şehir 8 hafta dayanabildi.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares