Aydınoğulları Beyliği ve Umur Bey'in Denizlerde Geçen Hayatı. - Türk Otağı

Aydınoğulları Beyliği ve Umur Bey’in Denizlerde Geçen Hayatı.

beyliği ne zaman ve nasıl kurulmuştur? Aydıoğulları beyliğinin kurucusu kimdir?  

aydınoğulları beyliği
aydınoğulları beyliği

Aydınoğulları beyliği 1308 yılında Aydın ve çevresinde Mehmed Bey tarafından kurulmuş bir beyliktir.

Germiyanoğullarına bağlı olarak kurulan bu beylik Bizans İmparatorluğunun elinde bulunan Birgi’yi fethederek burayı başkent yaparak bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

Aydınoğulları Beyi Umur Bey Kimdir?

İzmir, Ödemiş ve Sultanhisar’ı ele geçiren Aydınoğulları, deniz ile bağlantı kurduktan sonra ilk donanmayı kurmuşlarıdır. Aydınoğulları bey’i mehmed bey’in 1334 yılında vefat etmesinin ardından Beyliğin lideri oğlu Umur Bey olmuştur.

Beyliğin yeni lideri olan Umur Bey, İzmir ve Selçuk’ta tersaneler kurdurarak gemi yapımına başlamış, Eğriboz, Bozcaada, Sakız, Mora ve Rumeli kıyılarına seferler düzenlemeye başlamıştır. Umur bey’in gaza ve yayılmacı politakasının neticesi olarak Alaşehir’i zapt etmesinin ardından Kıbrıs kırallığıi Cenevizleri Venedikliler ve Rodos şövalyeleri birleşerek Aydınoğullarına karşı bir donanma oluşturmuşlardır.

Birleştirilen Haçlı Donanmasına karşı koyamayan Aydınoğulları donanması direnemedi ve İzmir’i 1344 yılında kaybetti.

aydınoğlları
aydınoğlları

Umur Bey Kimdir? Umur Bey’in Kayılarla ilişkisi nasıldır?

Umur bey, Germiyanoğullarından ayrılarak Aydınoğulları beyliğini kuran Mehmed Bey’in Beş oğlundan biridir.  Umur Bey’in bir diğer ismi ismi ise “Dinin Güzelliği” anlamına gelen Bahaüddün dür.

Karadan gemileri ilk yürüten Umur Bey’dir

1338 yılında 350 adet gemili donanması ile Korent’e giden Umur bey, 50 adet büyük gemisine korent denizinde demir attırarak 300 gemisini karadan yürütmek sureti ile patras kötfezine indirterek tekrar aynı yolla denize çıkarttı. Bu sebepten ötürü Korent limanına Umur Bey limanı adı verilmiştir.

Umur Bey’in Osmanlı ile ilişkileri:

Umur Bey, İzmir’i kuşatmasının ardından Osmanlı Sultanı Orhan Bey’den Dostu olan Bizans  imparatoru Kantakuzen’e  yardım etmesini istedi. Orhan Bey, Bu vaziefe için oğlu Şehzade Süleymanı görevlendirerek Karasioğulları beyliğinin donanması ile Gelibolu’ya çıktı. Bu olay neticesinde Osman oğulları ilk kez Rumeli’ye ayak basmış oldu.

umur bey kimdir
umur bey kimdir

Umur Bey Nasıl Öldü?

Umur bey, 1348 yılında İzmir’de bulunan Sen Piyer Kalesine Akın düzenledi. Kale kuşatması sırasında tırmandığı merdivende kaleden atılan bir okun başına isabet etmesi sonucu şehit olmuştur.

Umur bey’in en önemli özelliklerinden biri ordunun başında bizzat seferleri yöneterek en ön saflarda savaşması idi.

İzmir’in Gazi Emir ilçesi, Gazi Umur’un zamanla Gaziemir olarak söylenmesinden gelmektedir. Gaziemir’de Umur bey anısına bir heykeli bulunmaktadır.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares