Amerika Tarihinde İlk ve Tek Vergisini Osmanlıya Vermiştir. - Türk Otağı

Amerika Tarihinde İlk ve Tek Vergisini Osmanlıya Vermiştir.

Amerika Tarihinde İlk Vergisini Osmanlı Vermiştir.

Afrika’nın Kuzeyi 18. Yy’ın sonlarına kadar Osmanlı Hakimiyetindeydi. Trablusgarp, Cezayir ve Tunus’dan oluşan “Garp Ocakları” toprakları Anadolu’dan sevkedilen levendler ve askerler himayesinde bulunurdu. Bu bölgeleri Osmanllı Hükümdarına bağlı “Dayı” ve “Bey” ünvanını taşıyan kişiler yönetirlerdi. Yani kısacası Hükümdarın tayin ettiği valilerdi.

Ayrıca Padişah “Garp Ocakları”nın iç işleri ile ilgilenerek vakit kaybetmemek adına yerel problem ve sorunları çözümü, yerel yönetim ve idare gibi meselelerin halledilmesi için bu bölgelerde “divan” sistemi kurmuş ve idareyi divanlara bırakmıştır.

amerikanın osmanlıya vergi vermesi
amerikanın osmanlıya vergi vermesi

Peki divanlar ne iş yaparlar?

Divanlar Memleketin ileri gelenleri arasında toplanır, bu sözü geçen ileri kişiler arasından divana bir lider seçilir ve padişanın bu lideri tasdik etmesi ile seçilen kişi “Bey” veya “Dayı” ünvanı alarak bu bölgeleri yönetmeye başlardı. Aynı zamanda bu bölgelerde istanbuldan gönderilen valilerde bulunur ancak valiler yönetime karışmayarak divanda yanlızca padişah’ı temsilenen bulunurlardı.

Bu bölgede yerli hakın herhangi bir ticari faliyeti bulunmuyordu. Yerli halk kendi kendine geçinirken bu bölgede bulunan silahlı kuvvetler açıkdenizlerde korsanlık yaparak geçim sağlıyorlardı. İstanbul’un sıkı bir şekilde kontrol altına aldığı bu korsanların Osmanlı donanması ve dahi Osmanlı devletinin ticaret yaptığı devletlerin sancağını taşıyan herhangi bir gemiye saldırması veya yağmalaması yasak ancak Osmanlı devletinin herhangi bir bağı bulunmayan her gemiye saldırması serbestti.

Bu sırada sömürgesi olduğu İngilizlere karşı isyan eden Amerikalılar bağımsızlık mücadelesini kazanmış,  George Washington bağımsız olarak kurulan amerikanın ilk cumhur başkanı seçilmiştir.

Bu yeni kurulmuş devler, ticaret yaparak ekonomisini geliştirmek için deniz yollarına açılmak zorunda olduklarının farkındalardı. Amerikan kogresinin açık denizlerde ticari faaliyet yapmak üzere görevlendirdiği diplomat ve bürokratlar ilk anlaşmalarını Fas ile 1786 yılında imzalamış ve amrekan gemilerinin Fas limanlarını kullanabilmesinin önü açılmıştır.

Osmanlı devleti ile herhangi bir ticari anlaşma yapmayan Amerikan gemileri Cezayirli korsanların saldırılarına maruz kalmış, 1785 yılından itibaren Cezayirli korsanlar karşılaştıkları bütün Amerikan gemilerine el koyarak mallarını yağmalamışlardır. Esir olarak alınan gemi mürettabatı ve denizciler cezayire götürülmüştür.

cezayirli hasan paşa

Amerikalılardan Anlaşmak İçin İlk Adım

Olayların Amerikan kongresinde yankı bulması fazla sürmemişti. 1795 senesinde Joseph Donaldson önderliğinde toplanan Amerikan heyeti “Dayı”yı ikna ederek bir ticaret anlaşması yapmak üzere Cezair’e doğru yola çıktı.

Tarihler 5 Eylül 1795’i gösterdiğinde Amerikan heyetinin büyük uğraşları sonucu Cezayir Dayısı Hasan paşa ile Heyet Başkanı Joseph Donaldson arasında Türkçe olarak kaleme alınmış “Barış ve Dostluk Antlaşması” düzenlenerek imzalanmıştır.

Amerika bu anlaşma gereğince korsanlar tarafından esir alınan ve cazayirde bulunan denizcilerin bırakılması için Dayı’ya 642bin 500 dolar “haraç” verecek ve oniki bin Cezayir altını değerinde 21bin 600 doları her sene vergi adı altında sorunsuz bir şekilde ödeyecekti. Amerikan kongresi bu anlaşmayı 7 Mart 1796 yılında onaylamış ve Amerika birleşik devletleri tarihinde ilk ve tek kez resmi olarak bir devlete yani Osmanlı devletine vergi vermiştir.

Beğen ve Paylaş

Amerika Tarihinde İlk ve Tek Vergisini Osmanlıya Vermiştir.” için 2 yorum

 • Ağustos 15, 2018 tarihinde, saat 10:20 am
  Permalink

  Bir söz biliyorum, önemli olan zirveye çıkmak değil zirvede kalmak diye. Evet 600 küsür yıl zirvede kaldık. Çok güzel tarihimiz var fakat amerikadan aldığımız vergiyle de övünmemek gerekir.

  Yanıtla
 • Ağustos 15, 2018 tarihinde, saat 12:50 pm
  Permalink

  Tarihinde ilk kez Osmanlı Devletine vergi veren abd şimdi kalkmış osmanlının torunlarına kafa tutuyor aklını yemiş galiba bu devlet ve başındakiler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares