Evde Mazot Yapmak (Videolu Anlatım)

Akaryakıt fiyatlarının yüz yılın en yüksek seviyesine gelmesinin ardından insanlar daha ekonomik bir şekilde akaryakıt elde etmek amacıyla çeşitli yollara başvurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de evde mazot yapmak.

evde mazot yapımı

Evde Mazot Yapılır mı?

Evde mazot yapmak mümkündür ancak insan sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir. Evde mazot yaparken olumsuz sağlık durumlarına düşmemek için koruyucu önlem almak gerekir.

Evde Mazot Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde mazot yapmak için gerekli malzemeleri sayacak olursak;

1- Atık bitkisel yağ

"<yoastmark

Yemeklerde ve kızartmalarda kullanılan ayçiçek veya mısırözü yağları kullanılmaktadır. Atık yağların çevreyi kirletmemesi için biriktirilmesi gerekmektedir. Biriktirilen bu yağ ile mazot elde edilebilmektedir.

2- Etil Alkol, Metil Alkol veya Beyaz İspirto

Mazot elde etmek için bu alkollerden birine sahip olmanız gerekmektedir. İçlerinden en kalitelisi Etil Alkoldür. Gıda maddelerinde kullanılamayan bu alkoller insan sağlığına zararlıdır.

3- Sodyum Hidroksit (Lavobo Açıcı)

sodyumhidroksit

Alkol ile karıştırılarak homojen bir çözelti oluşturmak için sodyum hidroksite ihriyaç vardır.

4- Isıtıcı, süzgeç veya filtre, Temiz kavanoz veya bidon

Evde Mazot Yapımı

Öncelikle biriktirilen bitkisel atık yağları filtre veya süzgeçten geçirerek yağın içerisinde bulunan yemek kalıntıları ve parçacıklardan arındırıyoruz. Yağ ne kadar iyi süzülürse o kadar temiz ve duru olur.

600 ml alkol içerisine 18-20 gr kadar sodyum hidroksit ilave edilerek homojen bir yapı olana kadar karıştırılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu karışımın oluşturduğu havayı solumamaktır.

Ardından yağımızın içinde bulunan suyun buharlaşmasını sağlamak amacı ile ısıtıcı ile atık yapı 60 santrigrat dereceye kadar ısıtıyoruz. Isıttığımız yağın içerisine alkol ile sodyom higrotsitden elde ettiğimiz karşımı ekleyip dinlenmeye bırakıyoruz. Mazotunuz hazır. Ne kadar çok beklerse kalitesi o kadar iyi olur. Bu konu ile alakalı 2 adet videoyu siz değerli ziyaretcçlerimize aşağıda sunuyoruz. iyi seyirler.

Önemli : Evde yapılan mazot hukuki olarak ticari amaçlı satılamaz.