İstanbul'da Bulunan Gizemli Hazine ve Şahmeran'ın Cesedi... - Türk Otağı

İstanbul’da Bulunan Gizemli Hazine ve Şahmeran’ın Cesedi…

Şahmeran’ın mezarı nedere? İstanbuldaki gizemli hazine şahmerana mı ait, Sarnıçlarda bulunan lahite ne oldu?

1456 yılında Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna Venedikten İtalyan asıllı bir heyet Sultana sunulmak üzere getirdikleri bir çok hediye ile sultanla ısrarla görüşme talep ederler. Padişah bu heyeti onca ricaya rağmen kabul etmez. Elçilerle görüşme vazifesini vezir-i azam’a devreder. Heyet veziri azam ile görüşmeye başlar.

şahmeran

Görüşmenin ana konusu şimdiki Sultan Ahmed meydanında bulunan Yerebatan sarnıcında bulunan bir hazine ile alakalıdır. Hazineden bahseden heyet vezire hazinin yerini yanlızca sultana söyleyeceklerini belirtirler. Durum vezir aracılığı ile padişaha aktarılır. Fatih sultan mehmed temkinli yaklaşarak heyetten sadece bir temsilci ile görüşmeyi kabul etmiştir.

Fatih ile adam arasında şu konuşmalar geçmiştir.

Yerebatan sarnıcında bir hazine mevcuttur. Bu hazine altın, gümüş gibi maddi değerli bir şey değildir. Hazine özel olarak yapılmış bir ve içerisinde bulunan cesettir. der

Cesedin Batı mitolojinse medusa olarak bilindiği, Türk kültüründe şahmeran olarak anılan yılanların şahına ait olduğu iddia edilir.

medusa2

Sultanın bu lahit ile ilgili bilgileri Sultan 2. Abdulhamid han’a kadar ulaşmıştır.

Abdulhamid han büyük bir araştırma yaptırarak işin uzmanlarına bu konuyu incelettirir.

İncelemeler neticesinde lahit’e ulaşılamamıştır ancak o dönem meydana gelen büyük bir deprem ile birlikte sarnıçların bulunduğu alanda kısmı çökmeler meydana gelmiş, çatlayan sarnıç duvarları oluşmuştur. Halkın bu çatlayan sarnıç duvarlarını yetkililere bildirmesi ile birlikte bu durum sultanın kulağına gider. Görevlendirilen kişiler çatlakların bulunduğu duvarları açar ve içeride bulunan lahidi bulurlar. Bulunan lahid açıldığında ise içerisinden çıkan ile herkes donup kalır. Lahitin içerisinde bir mumya bulunmaktadır ancak bu mumyanın başı insan, vücudu ise yılan şeklindedir. Bu olay kısa süre içerisinde yayılarak şahmeran bulundu söylentileri ortalığa yayılır.

Lahid içerisindeki mumya çıkartılarak Sultan tarafından başka bir yere saklanmış, lahid ise fotoğrafları çekilerek “resimli gazete” isimli dergide yayınlarak boş halit fatih camiinin avlusuna tören ile gömülür. Daha sonra lahid fatih camiisinden alınarak molla fenari camiinin yanında bulunan kraliçe mezarlığına gömülmüştür.

şahmeran lahid

Lahit birçok kişi tarafından aranmakta, işin ilginç olan tarafı ise bu lahitin varlığının bilinmesinin istenmemesidir.  Söz konusu haberin yer aldığı derginin yayınlandığı döneme ait tüm sayılarının taksim ve beyazıd kütüphanelerinde bulunmasına rağmen şahmeran haberini içerir sayının kayıp olmasıdır.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares