Bilinenin Aksine Dünya Düz Müdür? - Türk Otağı

Bilinenin Aksine Dünya Düz Müdür?

Yuvarlak Mıdır?

Günümüzde dünya düz diyen ve dünya yuvarlak diyen iki gurup arasında sosyal medyada oldukça şiddetli tartışmalar meydana gelmektedir. Dünya düzdür diyenler ve dünya yuvarlaktır diyenler kendi fikirlerini destekler kanıtlar sunarak haklı olduklarını ispat etmek için büyük çaba harcamaktadır.

dünya düz müdür
dünya düz müdür

Bu yazımızda dünyanın düz olduğu savunan kesimin kanıtlarını sizlere sunacağız. Ayrıca dünyanın şekli ile ilgili dini kaynakları da derleyip bu konuda sizlerin de ne düşündüğünü öğrenmek istiyoruz.

Peki dünya düz müdür?

Dünyanın düz olduğunu savunan insanların çoğu bu gerçekliği kabul etmemelerinin sebebinin çocukluktan beri dünyanın yuvarlak olduğuna inandırılmaları ve dünyanın düz olduğunu iddia edenlerin bilim karşıtı olduklarının söylenmesi olduğuna inanmaktadırlar.

Dünyanın düz olduğuna dair 5 kanıt sunulmuştur.

 • Uzay Sahte ve Yapmacıktır.
sahte dünya
sahte dünya

Yer yüzünün uzaydan çekilmiş tam ve gerçek bir fotoğrafın bulunmadığına inanmaktadırlar.

Dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafların bilgisayar ortamında oluşturulduğu, hatta her fotoğrafın arasında birden fazla uyuşmazlık ve farklılık olduğu savunulmaktadır. Nasanın bu durumu kabul ettiği savunulmaktadır.

Uzay ortamında çekildiği söylenen kamera görüntülerinde sahte olduğu iddia edilmektedir.

Dünyanın pek çok ülkesi bu sahte uzay görüntülerini yapıyor çünkü bu işlerde çok yüksek miktarda para kazancı var. Sadece NASA bu tip görüntülerden 2016 yılında 18,5 Milyar dolar gelir elde etmiştir.

 • Kıvrım ve Eğilme Yok.

Top şeklinde olan bir şeyin kıvrımlarının olması gerekir. Ama nereye veya ne kadar uzağa bakarsanız bakın herhangi  bir kıvrım görülmüyor.

Deniz fenerleri buna örnek teşkil edebilir. Deniz fenerlerinin yuvarlak dünyada gözle görülemesi gerektiği konusuna inanmaktadırlar. Belirli bir mesafeden sonra mutlaka kendisinin veya yaydığı ışıkların kıvrımın arkasında kalması gerektiğini savunuyor.

düz dünya haritası
haritası
 • Dünya hareketsizdir.

Saatte 1600 küsür km ile kendi ekseni etrafında dönen yada düneşin etrafında inanılmaz bir hızla savrulan dünyayı görmediğimizi, kaydetmediğimizi ve hissetmediğimizi savunurlar. Bu olayların sadece teorilerde speküle edildiği belirtilmektedir. Dünyanın hareketsiz olduğunu belirtmişlerdir.

Diğer taraftan dünya dönse idi eğer uçakların havaalanı pistine inmelerinin mümkün olmadığı, dönen bir zenime inmelerinin imkansız olacağı belirtilmiştir. Uçaklar düz ve dönmeyen bir yer yüzü kullanmaktadır.

 • Bükülemeyen Su

Su doğası gereği bükülemez, suyu hangi kaba koyarsanız koyun konulduğu kabın şeklini alır ancak yüze asla ve asla bükülmemektedir. Doğal olarak yuvarlak dünyada denizler ve okyanuslar bükülme ve eğilme gösteremez.

 • Ufuk Çizgisi

Ufuk çizgisi hangi yükseklikten bakılırsa bakılsın göz seviyesinde kalmaya devam eder ve boyutu ne olursa olsun bir top şeklinin üzerinde asla mümkün olmaz. Bir topun üzerinde  çıkılan her yükseklikte daha faz eğrilmeli ama ufuk çizgisi her yükselişte bizimle beraber yükselmeye devam ediyor ve dünyanın yuvarlak olduğu yalanını su yüzüne çıkarmaktadır.

Ayrıca Çin den havalanıp Amerika’ya giden bir uçağın rota ve güzergah bilgilerini içerir bir uydu görüntüsünü sizler ile paylaşmak istiyorum.

düz dünya
düz dünya
düz dünya
düz dünya

 

Diğer yandan dünyanın şekli ile ilgili Kur-an’ı kerim ayetlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum

Naziat Suresi 30. Ayet: Yaşar Nuri Öztürk (79/NÂZİÂT-30: Bundan sonra da yeri yayıp deve kuşu yumurtası biçiminde yuvarlattı.) / Abdullah Parlıyan (79/NÂZİÂT-30: Ve ardından yeryüzünü düzenleyip yaymıştır.)

ZUMER Suresi 5. Ayet: Ahmet Tekin (39/ZUMER-5: Gökleri ve yeri, haklı bir gerekçe ile, hikmete dayalı, hesaplı bir düzen içinde yarattı. Geceyi devamlı gündüzün üstüne örtüyor. Gündüzü de gecenin üstüne örtmeye devam ediyor. Güneşi ve ayı koyduğu kanunlara boyun eğdirdi. Hepsi belirli bir vakte kadar akıp gidecektir. Unutmayın! Kudret ve hükümranlık sahibi olan, kâinatı koruma kalkanına alan, daima bağışlayan O’dur.) / Ahmet Varol (39/ZUMER-5: Gökleri ve yeri hak üzere yarattı. Geceyi gündüzün üzerine bürüyor, gündüzü de gecenin üzerine bürüyor; güneşi ve ayı da buyruk altına almıştır. Her biri belli bir süreye kadar hareket eder. İyi bil ki, güçlü olan, bağışlayan O’dur.)

Beğen ve Paylaş

Bilinenin Aksine Dünya Düz Müdür?” için 4 yorum

 • Eylül 20, 2018 tarihinde, saat 8:14 am
  Permalink

  Dünyanın düz olma ihtimali yok. Düz dünyacılara göre alaskaya gitmekte yasak çünkü dünyanın sonu orası oradan aşağıya düşebilirsiniz.

  Yanıtla
 • Eylül 21, 2018 tarihinde, saat 1:38 pm
  Permalink

  yav arkadaş gönderilen uydulardan gelen görüntülerin hepsi mi yalan. Bu dünyada uzaya uyduyu sadece NASA mı gönderiyor. Dünya yuvarlaktır.

  Yanıtla
 • Eylül 24, 2018 tarihinde, saat 4:12 pm
  Permalink

  Dünya üçgendir siz bilmiyorsunuz 🤣

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares