Evdokya Kimdir?

Eudokia Makrembolitissa ya da Eudocia Macrembolitissa) Bizans İmparatoru X. Konstantinos’un 2. karısı olup, 1067 yılında imparatorun ölümünün akabinde Romen Diyojen ile evlenmiştir. Konstantinopolis Patriği I. Mihail Kirularios’un öz yeğenidir.

Konstantinin 1067 yılında ölümünün ardından imparatorun oğlu olan VII. Mihail ‘in ülkeyi yönecek yaşta olmaması sebebi ile ülkenin yönetimi evdokya ‘ya geçmiştir.

evdokya kimdir

Evdokya, İmparator Konstantinosa ölüm döşeğinde tekrar evlenmeyeceğine dair yemin etmişti. Romen diyojen ise imparatora darbe girişimi yaptığından ötürü idam edilmek üzere, bizans zindanlarında tutklu bulunan yüksek rütbeli bir komutandı.

Evdokya ölen kocası imparator Konstantine ettiği yemini bozarak 1068 yılının ilk gününde romen diyojen ile evlenerek onu IV. Romanos ismi ile imparator tayin etti ve bu kararı bizansın önde gelenleri ile halka ilan etti.

Romen Diyojenin savaşçı kimliği ve özgürlükçü yapısı onun kontrol altında tutulmasına olanak tanımıyordu. 1071 senesinde Malazgirt savaşında Sultan Alparslana yenilerek esir düşmüştü ve ülke yönetimini evdokya tekrar eline almıştır. Evdokya vareg muhafızlarının baskısı sonucu yönetimi mihail’e devredip manastıra çekilmek zorunda bırakılmıştır.

Mihail’in ardından 1078 senesinde taht’a III. Nikiforos çıkmıştır. Evdokya yı kendisi ile evlenmek üzere manastırdan aldırmak istemiştir ancak bizans soyluları tarafından engellenmiştir. I. Aleksios’un 1081 yılında tahta çıkışının ardından evdokya, manastırda bir rahibe olarak gözlerini hayata yummuştur.