Dağ Kızı Akkız Kimdir?

ATV kanalında yayın hayatına başlayacak olan Destan dizisi ile gündeme gelen Dağ Kızı Akkız kimdir?

dağ kızı akkız kimdir?
dağ kızı akkız kimdir?

Yayın hayatına girecek olan destan dizisinin öncelikle konusu, Orta Asyada yaşayan Türk toplumlarında gök kağanlığının hükümdarı korkut kağanın dağ kızı akkızın babasını öldürmesini ve akkızın babasının intikamını almak ve muhtaçlara yardım etmek maksadı ile giriştiği mücadeleyi anlatmaktadır. Peki gerçekte tarihte Akkız adında bir karakter var mıdır?

Araştırmalara göre ‘gök’  kelimesini devlette veya kağanlıkta kullanan tek devlet Göktürk devletidir. Göktürk devletinde ise korkut kağan diye bir hükümdar olmamıştır. Orta Asya Türk toplumlarında Korkut olarak bildiğimiz tek kişi Korkut Ata yani dede Korkuttur.

destan dağ kızı akkız

Tarih sahnesinde nice Türk kadını savaşçı kişiliği ile dikkat çekmiştir. Bunlardan en önemlisi Tomris Hatundur. Peçenek Türklerinden olan Tomris Hatun, Dünyanın ilk kadın hükümdarıdır. Perslerle giriştiği mücadele sonucunda oğlunun ölümüne şahit olduktan sonra “Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!” şeklinde intikam yemini etmiştir. Akabinde Acemlerle girdiği savaştan zaferle ayrılır ve Büyük Kiros’un kesilmiş kafasını kan dolu bir fıçıya atarak ‘Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!’ der.

tomris hatun

Türklerin tarih sahnesinde kadın savaşçıları, liderleri hiçbir zaman eksik olmamıştır. Bu cesur ve gözü kara Türk kadınları ilelebet var olacaktır. Tıpkı nene hatunlar, kara fatmalar nezahat onbaşılar, şerife bacılar ve daha niceleri.

Destan dizisinde bulunan dağ kızı akkız ve diğer karakterler tarihten ilham alınarak kurgulanmış kişiliklerdir.