Deprem Kahini Dyson Lin Korku Taciri Mi? Elazığ İçin Ne Demişti…

Dyson Lin’e dair paylaşımlarla ilk olarak aylar önce Twitter’daki profiline bakıldığında kendini “Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü”nün kurucusu ve CEO’su olarak tanımlayan ama “blogspot” adresini kullanan Tavyanlı vatandaş.

Ancak dünkü Elazığ depreminden sonra, bu kişinin tekrar ortaya çıkarak, İstanbul ve Ankara için büyük deprem olacak demesi ve insanları korkutması nedeniyle, Dyson’ı ve yaptığı tahminleri….

Ne bu kişiye, ne de sözde “Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü”ne dair açık kaynaklarda doğru dürüst bilgi var. Her ikisine dair tek bilgi, LinkedIn hesabı ve kendi açtığı blog sitesinde.

LinkedIn profiline göre 1993 yılında Tayvan’daki bir üniversitenin fizik bölümünden mezun olmuş. 9 Yıl yazılım mühendisliği yapmış, sonraki 5 yılda ne yaptığı belli değil. 2008’in Mayıs ayında da Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü’nü kurmuş.

Buradaki açıklama kısmına da, hava, su ve bitkilerden gelen elektrik sinyalleriyle deprem tahmini yaptığını söylemiş. Kendi anlatımına göre, büyük bir depremden sonra evindeki “domateslerden sinyal alması” üzerine kendini bu işe adamış.

Peki nasıl sinyal alıyor? Basit bir Ardunio devresiyle ve ofis ortamında. Yani denizin altından, üstünden, fay hattından vs. değil! Liseye giden çocukların yapabilecekleri basit bir devreyle, bildiğimiz sıradan bir ofiste, havadaki elektriği ölçüyor ve deprem olacak diyor!

İnanmayanlar için kendi blog sitesinden bazı istasyonların resimleri mevcut. Bu fotoğraflardan ilki İstanbul Küçükçekmece’deki istasyona ait. Bu laptop ve devre, İstanbul’daki bir ofiste havadaki elektriği ölçüyor ve depremi tahmin ediyor!

Atmosferik elektrik depremin habercisi olabilir mi? Bu soruya evet demek, dünyanın dört bir yanında bu alanda çalışan bilim insanlarına hakaret olur. Çünkü Güneş’teki güçlü patlamalardan tutun da, yıldırımlara kadar pek çok olay, atmosferdeki elektonların sayısını değiştirir .

Üstelik, atmosferdeki elektronların akışını ya da elektrik yoğunluğunu ölçebilmek için Dyson’ın geliştirdiğini söylediği ilkel cihazlara gerek yok. Çünkü derin uzaydaki manyetik alanı, Güneş’teki patlamaları vs sürekli ölçen ve verileri paylaşan gözlemevleri var.

Mesela cep telefonlarina kurulan basit bir uygulamayla bile özellikle Güneş kaynaklı elektron akışını yani elektrik değişimi görebiliyor. Üstelik benim aldığım veriler daha güvenilir ve daha sağlıklı.

Gelelim Dyson’ın yaptığı tahminlere. Kendi blog sayfasında, her gün onlarca tahmin yayınlıyor. Blogda o kadar çok tahmin var ki, bir sonraki günün tahminlerine erişebilmek için sayfayı sürekli aşağı çekmeniz gerekiyor.

Blogda çok sayıda tahmin olduğu için özellikle 7 ve üzerinde olacak dediği deprem tahminlerine bakalım. Burada da oldukça zorluyor. çünkü aynı deprem için gün içerinde çok sayıda yeni tahminler yapmış, bunlarda da ne zaman olacağı bilgisini değiştirmiş.

Bu yüzden büyük tutarsızlıkları göstermek için bu detaylara çok takılmak istemedim ve yaklaşık son 4 ay içinde yaptığı büyük deprem tahminlerine bakalım. Tabloya şimdi dikkatli bakın ve tutarsızlıklara bakalım.

Birincisi ve en önemlisi, yaptığı tahminlerin hiç biri tutmamış! Bu bilgi bile aslında anlaşılıyor ama biz devam edelim. Şimdi ilk tahmine bakın: Buna göre 6 gün içinde, 7-8 büyüklüğünde bir deprem olacak demiş.

Aradan 1 hafta geçtiği halde deprem olmayınca, yeni tahmin yayınlamış ve aynı ülkeler ve bölgeler için yeni deprem uyarısı yapmış. Ancak garanti olsun diye İran’ı da deprem olabilecek ülkeler arasına katmış. Yani deprem Japonya’da da olabilir, İran’da da. Hem de 3 gün içinde ….

Bu tahmin de tutmayınca, yeni bir tahmin daha yapıyor. Yine aynı bölgelerde 7-8 büyüklüğünde deprem olacak diyor ama tabiiki yine tutmuyor. Bu kez Japonya ya da San Francisco yakınlarında, 8-9 büyüklüğünde bir deprem olacak diyor, üstelik 7 gün içinde ….

Süre doluyor, bu defa 3 gün içinde olacak diyor, olmuyor. 5 Gün? Yine mi olmadı? Bi daha deneyelim, 6? Tutmadı. Tamam, deprem bölgesini genişletelim, Filipinleri, Endonezya’yı vs. de katalım. Buralar zaten deprem bölgesi, illa ki bi şeyler olur.

Yeni tahmin: Japonya, Kaliforniya, Meksika, Filipinler ya da Endonezya’da 10 Gün içinde büyük deprem olacak! Olmadı… 7 Gün sonra olacak! Olmadı… 4 Gün sonra olacak! Olmadı… 4 Gün sonra olacak! Olmadı… 15 Gün sonra olacak! Olmadı…

Geniş bir coğrafya için tahmin yapıyor, tahmini tutmayınca süreyi değiştiriyor, yine tutmayınca yeni süre veriyor, o da olmayınca bir daha değiştiriyor. Oralarda deprem olmayınca, bu defa lokasyonu değiştirip aynı şeye yeniden başlıyor.

Üstelik Kocaeli’deki istasyondan aldığı ölçüm değerlerini, Japonya’da deprem olacak diye yayınlıyor. Arada bir bu bölgelerden birine denk gelen küçük bir deprem olunca, ben demiştim, deyip, binlerce tahmin arasından birini gösteriyor.

Ülkesinde halkı yanlış yönlendirdiği, korkuya ve paniğe sevk ettiği için 6000$ para cezasıyla cezalandırıldı. Türk insanın kendisine ilgi gösterdiğini görünce, ülkemde kıymetimi bilmiyorlar tarzında bir paylaşım yaptı

Son yıllarda hemen herkesin farkında olduğu bir gerçek var: Türkiye bir deprem ülkesi. Depremi engelleme ya da durdurma ihtimalimiz yok…..

Kaynak: @lagaribey