Avrupa'da Tuvalet Adabı, Pisliklerini Sokaklara Atıyorlardı... - Türk Otağı

Avrupa’da Tuvalet Adabı, Pisliklerini Sokaklara Atıyorlardı…

Yıllarda medeniyetin beşiği diye bize telkin edilen avrupa… Örnek aldığımız, onlar gibi olmak için çabalayıp didindiğimiz avrupa gerçekten medeniyetin beşiği midir? Avrupalılar tuvalet adabını bizlerden öğrenmiş olabilir mi? Bu makalemizde Kıyaslama usülü ile avrupalıların tuvalet adaplarını, tuvalet ihtiyacı ile doğru orantılı olarak ortaya çıkmış araç ve gereçlere yer vereceğiz.

avrupada tuvalet
avrupada tuvalet

İlk Başta şemsiye…

Şemsiye’yi genelde güneşten veya yağmurdan korunmak için kullanan bir toplumuz. Peki şemsiyenin ortaya çıkışının ana sebepleri güneş ve yağmur mu?

şemsiye
şemsiye

Belki insanlar başta güneş ve yağmurdan korunmak için icat etmiş ve kullanmış bir gereç olsa da avrupa’da bazı dönemlerde camlardan atılan pisliklerin başlarına veya üzerlerine düşmemesi için kullandıkları da bilinmektedir.

Avrupalılar tuvaletlerini yaptıktan sonra pisliklerini camlardan, balkonlardan sokaklara atıyorlardı. Yanlış duymadınız.

Bu pisliklerden korunmak için zaman zaman şemsiye kullanılmıştır.

topuklu ayakkabı
topuklu ayakkabı

Topuklu ayakkabı hangi alanda kullanılmak için ortaya çıktı peki?

Sokaklarda pisliklere basılarak insanlar ayaklarını kirletmek istemedikleri için kullanmışlardır.

mexica şapkası
mexica şapkası

Ayrıca ispanyol ve meksikalıların giydikleri şapkaları görmüşsünüzdür. Devasal büyüklükte şapka, ilk etapta güneşten korunmak için sanabilirsiniz ama bu şapkaların esas kullanımı da camlardan atılan pisliklerin insanların başlarından aşağı boşalmasını önlemektir.

 

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares