Yerli Mobil İşletim Sistemimiz Var mı? - Türk Otağı

Yerli Mobil İşletim Sistemimiz Var mı?

Amerika ile olan ekonomik ve siyasi çatışma sonrası döviz kurlarındaki maniplasyon ile ülkemiz ekonomik bunalıma sokulmaya çalışılmış, ABD bu konunun üzerine giderek Türkiye’ye karşı bir takım yaptırımlar uygulama başlamış, çeşitli ticari ürünlere ek vergi getirerek Türkiye’nin ekonomisini zor duruma sokmaya çalışmıştır.

Tabi ki Devletimiz bu yaptırım ve tehditlere karşı sessiz kalmamış, amerikan ürünlerine boykot ve ek vergi getirerek karşılık vermiştir.

Sayın cumhur başkanımız elektronik ürünlerden Iphone kullanımı verine yerli cep telefonumuz vestel venüs’ü işaret etmiş, Iphone yerine Güney kore menşei’ye sahip samsung ve ya yerli üretimimiz vestelin kullanılması gerektiğini belirtmiş. Peki Vestel firmasının ürettiği venüs model cep telefonu ne kadar yerli?

yerli-mobil işletim sistemi
yerli-mobil işletim sistemi

Venüs cep telefonun kısaca özellikleri;

5580’de 5.5 inçlik Full HD IPS ekran,

MediaTek MT6753 çipset,

ARM Mali-T720 grafik işlem birimi,

16MParka, 5MP ön kamera,

3GB RAM16GB dahili depolama alanı,

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi,

4.5G desteğini Cat 4 bandlı,

3.000mAh  batarya.

Şimdi yukarıda belirtilen donanım ve yazılımlar yerli değil. Yani kısacası telefonun parçaları ithal edilip ülkemizde birleştiriliyor.

Tabi ki bu bir başlangıçtır ama yerli olması için çalışmak, üretmek ve geliştirmek gerekiyor.

pardüs mobil işletim sistemi
işletim sistemi

En basitinden donanım parçaları ilk aşamada üretilemeyebilir, çünkü donanım için teknik bilginin yanı sıra donanımı üretmeye mutedir ham madde ve yeterli isdihdamın olması gerekiyor ancak yazılım olarak yerli ve milli yazılım kullanımı için herhangi bir engel söz konusu değil.

Bu hususta Tübitak’ın bilgisayar için geliştirmiş olduğu linux tabanlı işletim sistemimiz pardüs bulunmakta.

Peki pardüs işletim sistemi mobil platformlar için geliştirilemez mi?

Bu tabi ki mümkündür ve tübitak pardüs’ün mobil sürümünü yapıp piyasaya sürecek teknik ve donanımsal özelliklere sahiptir.

Umut ederiz ki bu konuda devlet destekli bir atılım yapılabilsin. Yerli ve milli üretim için birşeyler yapmak gerekirse bunun en temel yapılması gerekenlerden bir tanesi yerli mobil işletim sistemimizi yapmamız olacaktır.

Beğen ve Paylaş

Yerli Mobil İşletim Sistemimiz Var mı?” için 3 yorum

 • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 9:17 pm
  Permalink

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Ülkemizde insanları yerli diye bu ürünlere yönlendiriyorlar ancak hiçbiri yerli değil. Bizim ülkemizde bu parçaları yapabilecek bir teknoloji bulunmuyor. Yazılım konusunda gerçekten iyiyiz, çok kaliteli hackerlarımız mevcut. Ancak işletim sistemi çok fazla saldırı alıcaktır. Çok büyük bir çalışma gerekiyor.

  Yanıtla
 • Ağustos 18, 2018 tarihinde, saat 6:57 am
  Permalink

  yazı için elinize sağlık. bu tarz durumlara değinen ve makale hazırlayan kişiler çok .Yazılımcılarımız var hemde çok iyi fakat ülkemizde fazla değer kazanamıyorlar imkan verilmiyor.

  Yanıtla
 • Ağustos 19, 2018 tarihinde, saat 6:35 pm
  Permalink

  pardüs mobil içinde varmıymış ya şaşırdım. daha bugün bir belediyenin bilgisayarlarında pardüse geçeceğini okumuştum ama sadece bilgisayar için var sanıyordum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares