Osmanlı Devletinde İdam Edilen Maymunlar - Türk Otağı

Osmanlı Devletinde İdam Edilen Maymunlar

Osmanlı Devletinde İdam Edilen Maymunlar.

Osmanlı devletinin kuzey Afrika’ya gitmesinin ardından orada bulunan birçok şey İstanbul’a getirilmeye başlanmıştı.

gözcü osmanlı maymunu
gözcü osmanlı maymunu

Bunlardan bir tanesi de maymunlardı. Maymunlar zeki hayvanlar olduğu için bir çok alanda maymunlardan yararlanılmaya başlandı. Özellikle 2. Bayezid döneminde Osmanlı donanmalarında kullanılmaya başlandı. Görüş açıları insanlara oranla daha iyi olması ve yaklaşan tehlikeleri daha erken sezebilme yetenekleri ile gemilerin tepelerinde bulunan gözcü kulelerine yerleştirilerek ufukta görünen gemileri ve yaklaşan tehlikeleri bağırarak haber vermeleri sağlanıyordu.

Gözcü maymunlar İstanbul ve Gelibolu’da özel bir eğitim gördükten sonra gemilere dağıtılır ve eğitimi tamamlayan maymunlar gözcü maymun olarak göreve başlardı.

Halk arasında iyice popüler olan maymunları insanlar satın alarak evcil bir hayvan gibi besleme başladı. Maymunların satıldığı birkaç işletme dahi kurulmuştu. Özellikle Azapkapı ve Galata’da maymun satan işletmeler açıldı.

3.Murad dönemine kadar Maymunlar ile herhangi bir sıkıntı yaşanmadan gelindi. 3. Murad isimli din adamını Rumeli kaz askeri olarak tayin etti. Abdulkerim efendi Gayrimüslümlerden haz etmez, maymunlardan da nefret ederdi.

Molla Abdulkerim Efendi fatih camiinde bir Cuma namazında  verdiği bir vaaz ile gayrimüslüm ve dul kadınların bu maymunlar ile fena işler yaptıklarının, bu ahlaksızlığın kabul edilemez olduğunu sert bir dille cemaate aktardı.

osmanlı maymun idamı
osmanlı maymun idamı

Halk öfke ile mollanın öncülüğünde maymun satan dükkanları basarak satılan maymunları topladı ve katlettiler.

Bazı tarihçiler o gün için “İstanbul’da dalında maymun cesedi sallanmayan tek bir ağaç kalmadı” şeklinde anlatmıştır.

Öyle ki iri maymunlar için idam sehpaları bile hazırlanmıştır.

Bu katliamdan halkın büyük kısmı rahatsız olmuş, Molla Abdulkerim den nefret etmeye başlamışlardır. Mollaya Abdulkerim lakabını bile takmışlardır.

Tarihçiler mollanın ölümünden sonra hayvan sever Müslüman halkın kutlamalar yaptığını aktarmışlardır.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares