Sinaneddin Yusuf'dan Mimar Sinan'a... - Türk Otağı

Sinaneddin Yusuf’dan Mimar Sinan’a…

yani Mimar Sinan…

sinaneddin yusuf
sinaneddin yusuf

Tarihe mimar sinan ismiyle geçmiş sinaneddin yusuf 1489 yılının 29 mayısında kayseri sancağının taş evleri ve ustalarıyla meşhur arnas köyünde 3 katlı taş bir evin en üst katında güneş batarken dünyaya geldi. Babası abdülmennan efendi köyün dülgeriydi. o yüzden de sinaneddin erken yaşında eline keser ve çekiç alıp babasının ahşap kokan atölyesinde ona yardım ediyor, kesilmiş kütüklerin kabuklarını soyuyordu. Sinaneddinin evinin altından roma döneminden kalma tüneller vardı.

Genç dülgerin de en büyük eğlencesi elinde meşalesi ile karanlık tünellerde gezip tünellerin mimarisini inceleyerek notlar almaktı. En büyük hayali askerlik olan gencin yüzüne şans ancak 22 yaşındayken güldü. Padişahın emriyle ocaklarına katılacak zekalar arayan yeniçeriler köyün genç marangozu sinanaeddini ailesine 7 akçe vererek bünyesine kattı. İlk harbi 1521’deki belgrad seferiydi. Acemi oğlanlar birliğinin komutanlığını yapan sinaneddin şehrin fethinden sonra bizzat Kanuni sultan süleymanın savaş çadırına konuk olarak padişahla ilk kez tanıştı. Yeteneğini ise bağdat seferinde gösterd. Ordu van gölüne geldiğinde lütfü paşa sinandan 3 adet kadırga yapmasını istedi. 15 günde kadırgaları ayağa kaldırıp gölü açan gencin artık yeni bir lakabı vardı. Mimar sinan…

selimiye
selimiye

Mimar sinan gökten boşalırcasına yağmur yağdığı bir günde purut nehrinin çamurlu yüzeyine taş bir köprü döşeyerek orduyu karşıya geçirince 1539’da saray baş mimarlığının işlemeli kaftanını giydi. Elinden çıkan ilk ciddi eser hürrem sultanın yapılmasını kendisinden rica ettiği haseki külliyesiydi. Külliyenin çatılarındaki kurşun kubbeleri bizzat kendi elleriyle çatıya monte ederek işciler arasındaki itibarını artırdı. 1551’de kanuni sultan süleyman ondan bir camii yapmasını istedi. Mermerlerin arabistandan, demirinin bulgaristandan geldiği 14bin kişinin çalıştığı süleymaniye camii bittiğinde şehirde 3 gece havai fişek gösterisi yapıldı. Ancak büyük mimarın kafasını meşgul eden şey ayasofyanınkiden daha büyük bir kubbe yapabilmektedi. 1575’de bitirdiği selimiye camiisinin ayosofyadan daha büyük tek kubbesi Allahın birliğini, pencerelerin 5 kademeli oluşu islamın 5 şartını temsil ediyordu.

sarnıçlar
sarnıçlar

İstanbulda büyük bir susuzluk sorunu baş gösterdi. kanuninin fermanıyla işe koyulan sinan bizanstan miras bozdoğan kemerini restore edip yerebatan sarnıcında toplanan suyu da 40 çeşme ile dağıtarak şehri suya kavuşturdu. Ancak yaşı artık 99 olmuştu, elini pergelden çekmiş evinde tek başına yaşarken kapısı çaldı. gelen saray muhafızıydı. Evinde kendisi için yaptığı çeşmenin izin dışı olduğu bahanesiyle çeşmeyi kırdılar. 17 Temmuz 1588’de mimar yatağında son nefesini verirken dudaklarını ıslatmak için 1 damla su aranır. Mimar sinaneddin yusuf elindeki işlemeli kup kuru mendil ile son nefesini verdi.

sultanahmed
sultanahmed

Süleymaniye camiinin arkasındaki saadet türbesine gömülen koca sinanın öğrencilerinden sedefkar ağa istanbulda ’i, isa muhammed efendi’de hindistanda taç mahali yaparak onun emeklerini boşa çıkartmadılar.

taç mahal

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares