İlk Yerli Arabamız DEVRİM ve Hikayesi... - Türk Otağı

İlk Yerli Arabamız DEVRİM ve Hikayesi…

129 gün… Yerli Arabamız işte bu kadar kısa bir sürede yapıldı.

129 günde bir emrin yerine getirilmesidir bu otomobilin ortaya çıkmasını sağlayacak olan süre.

Bu kadar kısa bir süre içerisinde 23 tane Türk mühendisi gece gündüz demeksizin çalışarak 4 tane Devrim otomobilini üretiyorlar.

Motoru, kaportası ve tasarım bu ilkede yapılıyor.

devrim arabaları
devrim arabaları

En büyük zorluk bu kadar kısa sürede ön ve arka camlarını imal edecek vakit olmadığı için mevcut camlara kaportayı uydurmak gibi bir durumla karşılaşılıyor.

Kaportası ve bir çok parçası çekiç ile işlenerek yapılmıştır.

1961 yılının 16 haziranı. Devlet başkanı Cemal Gürselden bir emir geliyor. Gizli bir emir…

Bu emir Ulaştırma Bakanlığına intikal ediliyor.  Emir şöyle;

“Bu yılın Cumhuriyet bayramı törenlerinden haklımızın görüş ve takdirlerine sunulmak üzere, hem tasarımı hem de malzeme olarak tamamen yerli bir otomobil üretmenizi istiyorum.”

Bu ülkenin yetiştirdiği mühendisler bu emrin gereğini hemen yerine getiriyorlar. Günde 12, 15 saat hatta fabrikada yatarak durmaksızın çalışıyorlar.

devrim arabaları2

Yapılan otomobiller Trene bindiriliyor. 2 tanesi Ankara’ya Cumhuriyet bayramı törenlerine yetiştiriliyor. O kadar dar bir süre ki pasta cilası trende yapılıyor.  Kara tren ile taşındığı için trenin bacasından çıkan kıvılcımlar araçları tutuşturmasın diye benzin konulmuyor araçlara. Sıhhıye demiryolu tesislerine indiriliyor 29 ekim sabahında. Eskortlar geliyor araçlara benzin ikmali yapılacak hep beraber hipodroma gidilecektir. Trafik sel gibi akıyor ve benzin alınmadan Cemal Gürsel’in alınacağa yere geliyor. İki otomobilinden bir tanesine mevcut araçların depolarından benzin çekilip konuyor. Cemal Gürsel gelip benzini olmayan diğer araca biniyor. Anıtkabir’e giderken 100 metre sonra duruyor. Cemal Gürsel araçtan inerek diğer araca geçiyor Anıtkabir’e gidiyor. Sonra benzini biten araca benzin ikmali yapılıyor ve Hipodramda  Halkın karşısına bu araç ile çıkıyor. Ancak bu olayların hiç biri basına yansımıyor. Tam tersi o dönemde bu olaylardan hiç bahsedilmez, yapılan araçları karalamak için ellerinden geleni yapmışlardır.

Beğen ve Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares