Çılgın Mucit Dursun Beytaçoğlu'nun Serüveni... - Türk Otağı

Çılgın Mucit Dursun Beytaçoğlu’nun Serüveni…

Trabzon’un çaykara ilçesinden gelerek Van’ın özalp ilçesine yerleşen ve bu bölgede “” diye anılan ’nun icatları Van halkının yanı sıra Türkiye’de ilgiyle izliyor. Temin ettiği bir jeneratör motorundan tek kişilik helikopter yapan Mucit Dursun inmeyi hesaba katmayınca köyün üzerine çakıldı. Van Devlet Hastanesinde 17 gün yoğun bakımda yatan Mucit Dursun, daha sonra rüzgar gücüyle çıkardığı suyla köylüye açık havuz yaptı.

Özelikle büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunu çok düşünen ve bu yoğunluğu azaltmak için birşeyler yapmak isteyen mucit Dursun, temin ettiği jeneratör motoruyla tek kişilik helikopter yapma projesini hayata geçirir.
Jeneratör motorunu beline sıkı bir şekilde bağlayan mucit Dursun, jeneratöre bağlı bir pervaneyi de başının üst kısmına takar.
Teçhizatlı bir şekilde köyün hemen karşısındaki yüksek dağa çıkan Mucit Dursun, beline bağlı jeneratörü çalıştırır. Jeneratörün çalışmasıyla birlikte, başındaki pervane de dönmeye başlar.
Mucit Dursun, arkadaşı TEDAŞ Özalp şefi olan İhsan Akyüz’ün dağdan aşağı itmesiyle havalanır. Köylünün şaşkın bakışları arasında köyün üzerinde dolaşan mucit dursun, inmek isteyince iniş için herhangi bir yöntem geliştirmediğini fark eder.
Köyün üzerinde dönüp duran mucit Dursun, mazot bitince köyün üstüne düşer. Köylüler tarafından Van Devlet Hastanesine kaldırılan Dursun Beytaçoğlu, çenesi ve ayağı kırıldığı için 17 gün hastanede yatar.

mucit dursun
mucit dursun

Uçmaktan vazgeçen Mucit Su arayışına girer.

Dursun Beytaçoğlu, sondaj yaparak bulduğu suyun hemen yanı başına da 300 ağaç dikerek fidanlık oluşturdu. Sudan hem köylü faydalanmaya başladı hem de bu ağaçlar sulandı.
Jeneratör için ilçeye bidonlarla mazot almaya giden mucit Dursun, güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandı. Bu duruma içerlenen Dursun Beytaçoğlu, suyu rüzgar sisteminden faydalanarak çıkartmayı kafasına koydu.
Van Valiliğinden aldığı destekle bir sistem kuran mucit Dursun, bu kez suyu rüzgarın gücüyle çıkartmaya başladı.

dursun beytaçoğlu taşıma su
dursun beytaçoğlu taşıma su

Sondaj Kuyusu Kurudu, Meyve ağaçları yok olma ile karşı karşıya kaldı.

Taşıma su ile meyveleri sulamaya başlayan mucit dursun “Meyve ağaçları kurumaması için taşıma su ile meyve ağaçları yaşatmaya çalışıyorum. 10 yıldan beri yapmış olduğum çalışma ile bu güne getirdiğim meyve bahçemi su olmadığı için kurumaya yüz tutu. Ben bu işe bir heves ile başladım. Burada çok rüzgar olduğunu fark ettim ve tarlama meyve ağaçları dikmeye karar verdim. Bunu da yaparken bu memlekete bir faydam olsun dedim. Üç bin adet meyve ağacı diktim. 1998 yılında beri uğraş verdim ve neyim var neyim yok bu işe yatırdım. En büyük sıkıntım su idi. Onu da açtığım sondajla bu sorun aşmayı çalıştım ama yıllarca bu sondajla bu güne geldim ama şuanda pompa kırıldı ve 5-6 aydır ağaçlarım susuz kaldı. Bu nedenle sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 bin litre varillerle su taşıyarak ağaçları suluyorum” dedi.

Basında çıkan haberleri gören Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, konuyu yakından takip ederek çiftçi Taçoğlu’na destek vererek, arızalı sondajın tamiri için para yardımı yaptı.
Kaymakam Vardar’a teşekkür eden Taçoğlu, “Allah kaymakamdan razı olsun. 3 yıldır bu çileyi çekiyordum. Yapmış olduğu yardım sayesinde ben su taşımaktan, ağaçlar ise susuzluktan kurtuldu. Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

dursunbeytaçoglu bozuk yol tamiri
dursunbeytaçoglu bozuk yol tamiri

Bozuk Köy Yollarını Tamir Etmeye Başladı.

Dursunbey Taçoğlu, açılan çukurların oluştuğu bölgeye el arabası ile toprak doldurdu.  Taçoğlu, yaklaşık 4 yıldan bu yana yolun onarılmasını beklediklerini belirterek, “Bu yamalar toprakla olduğu için yağmur yağdığı zaman tekrar bozuluyor. Geçen yıl Van Valisi Sayın Münir Karaloğlu köyü ziyaret etti. Bu yol gündeme geldi ama halen yapılmadı. Bu yol ilçeye 6 köyü bağlıyor. Bu nedenle her an kaza olabilir. Kaza olmasa bile acil hastaların hastaneye yetiştirilmesi engel oluyor. İş kaybının yanı sıra bu yolda sürekli gidiş geliş yapan araçlara maddi olarak zarar veriyor” dedi.  Amacının kimseye bir mesaj vermek olmadığını ifade eden Taçoğlu, “Sadece insanlık görevim olduğu için yaptım. 3 günde 7 kilometre yolu tek başıma kazma kürekle yaptım. Ben bir insan olarak kazma kürekle ile bu yolu 3 günde yaptıysam demek ki bu yolun yapılması zor değil ama her nedense 4 yıl yıldır yapılaması bekleniyor, yapılmıyor. Ben bu yolu Allah rızası için yapıyorum. Ne yapalım, köyümüz güzel. İnsanlar güzel ama yolumuz güzel değil” şeklinde konuştu

unlu-oyuncu-ali-surmeli-dursunbey
unlu-oyuncu-ali-surmeli-dursunbey

Ünlü Oyuncu Ali Sürmeli Ziyaretine Gitti.

Ünlü sinema oyuncu Ali Sürmeli, Van’ın Özalp ilçesinde yaşayan Dursunbey Taçoğlu’nu ziyaret etti.

Kurtlar Vadisi’nde ‘Zaza dayı’ karakteri ile ün yapan Ali Sürmeli, Özalp ilçesine bağlı Emek Mahallesi’nde yaşayan Dursunbey Taçoğlu’nu ziyaret etti. Ali Sürmeli ve yönetmen Ulaş Bahatır, Durusunbey Taçoğlu’nun yapmış olduğu çalışmaları internette gördüklerini ve hayat hikayesini yakından dinlemek için kendisini ziyarete geldiklerini söylediler. Buluşma sırasında Ali Sürmeli, Taçoğlu’na ‘önünde saygıyla eğiliyorum’ diyerek, hayat hikayesi dinledi.

Taçoğlu ile bir süre görüşen Sürmeli, Emek Mahallesini de gezdikten sonra buradan ayrıldı.

 

Kaynaklar:

http://www.haberdenhaber.com/guncel-haber/dursunbey-tacoglu-isimli-vatandas-yetkililere-kizdi-yoldaki-cukurlari-doldurdu-h14488.html

https://www.haberler.com/unlu-oyuncu-ali-surmeli-van-da-8436195-haberi/

https://www.timeturk.com/meyve-agaclari-kurumasin-diye-gunde-uc-ton-su-tasiyor/haber-193678

http://www.milliyet.com.tr/tasima-suyla-meyvecilik-yapan-ciftciye-van-yerelhaber-2247995/

Beğen ve Paylaş

Çılgın Mucit Dursun Beytaçoğlu’nun Serüveni…” için bir yorum

  • Ağustos 19, 2018 tarihinde, saat 5:21 pm
    Permalink

    Ülkemizde Mucit Dursun Beytaçoğlu gibi insanlara ihtiyaç var. Ama devletin “organik hoşaf” yerine bu tarz çalışmalara yatırım yapması gerekiyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares