Yerli Anlık Mesajlaşma Uygulaması DEDİ

Yerli mühendisler tarafından tasarlanan ve geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması ” Dedi ” ile karşı karşıyayız. Üstelik uçtan uca şifreli…

Yerli ve milli olarak geliştirilen anlık mesajlaşma uygulamalarına whatsapp’ın gizlilik ilkelerini güncelleyerek kişisel bilgileri facebook ile paylaşıma açmasının ardından ilgi arttı.

İnsanlar whatsapp’a altarnatif olarak kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulaması ararken bir çok kişi ilk olarak yerli ve milli uygulamaları tercih etmektedir.

Whatsapp’ı telefon ve tabletlerinden silen kullanıcılar büyük oranda yerli uygulamaları tercih etmeye başladı. Bu yazılımların başında BİP gelirken, en çok rağbet gören 2. yerli uygulama DEDİ oldu.

Peki DEDE uygulaması gerçekten güvenli mi? Özellikleri ve avantajlarının yanı sıra dezavantajları nelerdir. Bu yazımızda uzun süre DEDİ uygulamasını kullanan kullanıcılardan topladığımız bilgiler ile detaylı bir inceleme yapacağız.

DEDİ uygulaması öncelikle android ve IOS işletim sistemlerinde cep telefonu ve tabletlerinizde kullanılmasının yanında ayrıca linux ve windows platformlarına ilişkin masaüstü cihazlarda da kullanılmaktadır.

Yerli işletim sistemimiz olan PARDUS işletim sisteminde bulunan Pardus Mağazasından da otomatik olarak indirilebilir ve telefonla kurulu uygulama ile eşleştirip kullanılabilmektedir.

Dedi uygulamasının masaüstü ortamında (PARDUS Mağaza) bulabilirsiniz.

DEDİ uygulamasının özellikleri başlıca şöyledir.

  • Yerli ve Milli olarak Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenli Derneği tarafından oluşturulmuş ve kullanıma sunulmuştur.
  • Tamamen ücretsizdir.
  • Uçtan Uca şifreleme yöntemi ile hizmet sağladığından verileriniz tamamen güvendedir.
  • İletişim asla depolanmaz veya saklanmaz. Mesajlarınız iletilene kadar geçici süre ile sunucularda barındılır ve ardından otomatik silinir.
  • Sesli Arama ve HD görüntülü görüşme özelliğine sahiptir.
  • Ses ve görüntü gönderme, gift dosyası yollama, word, excell ve pdf gibi dosya paylaşımı yapılabilmektedir.
  • Servisler bölümü ile anlık hava durumu, borsa ve doviz kuru takibi, namaz vakitleri ve kargo takibi gibi ek uygulamalar.
  • Durum paylaşma özelliği.
  • Toplu mesaj gönderme özelliği.
  • Mesaj gurubu oluşturma ve yönetme özelliği.
DEDİ uygulaması ekran görüntüsü

DEDİ Uygulaması google play ve IOS marketten indirebilir siniz.

Ayrıca;

Bilgi Teknolojileri ve İnternet güvenliği derneği : https://btider.org.tr/dedi

DEDİ Uygulaması resmi internet sitesi: http://dedi.link/

Google Play : https://play.google.com/store/apps/details?id=org.btider.dediapp&hl=tr

IOS app Store: https://apps.apple.com/tr/app/dedi-mesajla%C5%9Fma-uygulamas%C4%B1/id1417184398